Każdy profesjonalista zajmujący się designem musi nie tylko być na czasie, ale także przewidywać zmiany i ewolucję stylów, dlatego też na podstawie 99designs.com prezentujemy Wam 10 trendów graficznych, które będą na topie w 2019 roku!

1. Design i typografia w 3D

Pięknie renderowane kompozycje, które aż chce się chwycić w ręce. Czujemy, że szczególnie tego rodzaju typografia będzie miała swój bum w najbliższym czasie. Wynika to z uniwersalności, ponieważ niemal każdy font jaki można sobie wyobrazić, odpowiednio opracowany, po prostu będzie wyglądać świetnie. Zaobserwować możemy tutaj łączenie i przenikanie się stylów, tekstur i form na przykładzie wzorów industrialnych, futurystycznych, kwiatowych czy kulinarnych. Czyżby nowy potencjał dla VR?

2. Układy niesymetryczne

Zorganizowane i regularne schematy odchodzą do lamusa? Na pewno warto spróbować czegoś nowego, bo jak dobrze wiemy, to ruch najbardziej przykuwa oko, a zerwanie z symetrią nadaje projektowi dynamiki. Dzięki temu odbiorca czuje większe zaciekawienie tym co zobaczył. Graficy zaczynają coraz mocniej eksperymentować, w celu ożywienia statycznej formy.

3. Art Deco

Czyli powrót do nurtów połowy XX w. Bardzo chętnie! Szczególnie jeżeli powierzymy projekt w dobre ręce. Jako przykłady widzimy skomplikowane ornamenty i ostre metaliczne kształty, połączone z fontem i skomponowane w pomysłowe logotypy. Natężenie i bogactwo formy uzyskuje dodatkowy efekt poprzez właściwe zastosowanie symetrii. Patrząc na niektóre projekty możemy podziwiać jak pięknie minimalizm idzie w parze z maksymalizmem. Wydaje się to niemożliwe? Nie według nas, ale na pewno bardzo trudne i satysfakcjonujące!

4. Nowoczesność połowy stulecia

Marki idące z duchem czasu nie boją się korzystać z owoców przeszłości. Wpływ stylu ilustracyjnego będzie coraz lepiej widoczny w Internecie szczególnie, że niesie on ze sobą dużą moc, przy jednoczesnej prostocie formy. Porzucamy efekciarstwo i skupiamy się na czystej, organicznej i przemyślanej kresce. Nawiązania do ilustracyjnych reklam z okresu powojennego są jak najbardziej mile widziane, ale nie wyklucza to przemiany stylu w bardziej surowy i współczesny, także w kwestii kolorów.

5. Postęp ewolucji duotone i gradientów

Kiedyś uznawane przez niektórych za faux pas, wracają do łask. Przy zachowaniu odpowiedniej stylistyki i integralności projektu, dobrze dobrane gradienty, czy duotone mogą dać świetne efekty, podkreślając kontrast. Pospolite jednokolorowe logotypy nie zaspokoją już każdego!

6. Stały wzrost ciepłych i nastrojowych palet do zdjęć

Na przekór duotone popularne stają się rozwiązania staromodne i kameralne, co widać na przykładzie filtrów stosowanych na zdjęciach. Autorzy próbują upodobnić je do tych oryginalnych, z czasów, gdy aparaty nie pozwalały na łapanie głębokich, nasyconych kolorów. Na swój sposób intymność jaka wypływa z tych fotografii zwycięża nad odwagą neonowych kreacji.

7. Niestandardowe, lekkie ilustracje

Są łagodne i przemawiają do naszej dziecięcej duszy. Zauważyć je można wśród projektów koszulek i opakowań. Czerpią z przyrody i starają się być jak najbardziej naturalne i nienarzucające. Obecnie kojarzą się z produktami ekologicznymi i typu premium.

8. Fonty szeryfowe

Minimalistyczne kroje fontów widziane są niekiedy jako pozbawione charakteru i bez wyrazu. Efektem tego jest napływ rozbudowanych, naśladujących odręczne pismo fontów szeryfowych. Cieszą się dużą popularnością przy tworzeniu logotypów, nadając marce indywidualnego charakteru, który jest coraz bardziej pożądany.

9. Otwarte kompozycje

Stanowią całkowite przeciwieństwo uporządkowanych struktur i dopieszczonych interfejsów, które znamy. Często nakładają się na siebie, pozornie chaotyczne, pocięte i połamane kompozycje sprawiają wrażenie całkowicie przypadkowego ułożenia. Przemawiają do psychiki odbiorcy sugerując, że to co widać jest tylko częścią czegoś większego, czego nie da się zobaczyć. Elementy unikają hierarchizowania i wyglądają jakby miały od siebie odpłynąć gdzieś w nieskończoność. Bardzo oryginalne i niezwykle trudne do osiągnięcia. Ku ironii, chaos tego typu wymaga jeszcze większej organizacji i dyscypliny twórczej.

10. Rzut izometryczny

Masz ochotę na wykreowanie swojego małego świata? Projekty izometryczne sprawią iluzję przestrzeni i szybko zyskują na popularności. Niewątpliwie inspirowane konstrukcjami z klocków, są tak naprawdę odpowiednio narysowanymi elementami 2D. Najbardziej pożądane będą w postaci ikon, ponieważ wyglądają jakby dało się je dotknąć. Co więcej, pliki ważą mniej i szybko się ładują, ponieważ nie są obiektami 3D.

To będzie piękny rok dla grafiki. Doskonały przykład tego jak konflikt w sztuce jest czymś potrzebnym i z czego mogą powstawać nadzwyczajne inspiracje. A co z Wami? Jesteście gotowi na trendy nadchodzące w 2019 roku? Może czegoś według Was zabrakło, albo nie powinno się tutaj znaleźć?