Krajobraz rozwoju aplikacji mobilnych rozwija się w przełomowym tempie. Nowe trendy pojawiają się i znikają każdego roku, a deweloperzy, którzy nie uwzględniają tych zmian, przepadają na rzecz konkurencji. W 2019 roku mamy już nowe nowe podejścia do rozwoju aplikacji mobilnych. Ich ogromna popularność stanowi doskonałą okazję do inwestycji przez przedsiębiorców. Według globalnego raportu cyfrowego "We are Social" liczba użytkowników smartfonów na całym świecie przekroczyła 5.135 miliarda, a przy tym, szacuje się wygenerowanie przez aplikacje mobilne ponad 189 miliardów USD przychodów dzięki implementowaniu w nich reklam, do roku 2020. W przeciwieństwie do tego, co sceptycy przewidywali, rynek ten nie był bańką, ani nietrwałym trendem. Aplikacje mobilne wytworzyły kulturę, do której wszyscy się przyzwyczailiśmy - pomagają nam prawie we wszystkim, a od jakiegoś czasu nawet rozszerzają spektrum naszej rzeczywistości. Można powiedzieć, że “wyścig rozwoju” trwa, a zatem prezentujemy Wam 10 trendów, na które naszym zdaniem, trzeba zwrócić uwagę w 2019.

1. 5G u bram

Łączność bezprzewodowa trafiająca do smartfonów 5G rozszerzy potencjalne osiągi, które prezentują systemy takie jak 4G LTE, nie tylko poprawiając komfort użytkowania, ale także rozbudowując rynki. Aplikacje, które obecnie wymagają minut do pobrania, w standardzie 5G, będą dostępne w ciągu sekund. Technologia ta jest 100 razy szybsza od 4G i wybitnie zwiększy nasze możliwości. W przypadku opracowywania aplikacji mobilnych ważne jest uwzględnienie cech urządzenia i wymagań sieciowych, aby zapewnić ich bezproblemowe użytkowanie. 5G poprawi te obszary pod względem możliwości włączenia nowych funkcjonalności i bezpieczeństwa. Ograniczenia prędkości po prostu przestaną być problemem. Co więcej, 5G będzie również wpływać na rozwój związany z obszarami wschodzącymi, takimi jak gry 3D i rozszerzona rzeczywistość. Pozwoli to na lepsze połączenie ruchowe, dając początek aplikacjom chociażby związanym z monitorowaniem dzieci, czy inteligentnymi kaskami motocyklowymi. Może to również prowadzić do technologii takich jak ambient computing za pośrednictwem sieci bezprzewodowych

2. Przyspieszenie stron mobilnych dzięki AMP i EMM

AMP (Application Performance Management) i EMM (Enterprise mobility management) zostały zintegrowane z wyszukiwarką Google w 2016 r. i od tego czasu deweloperzy z zadowoleniem patrzą w przyszłość. Wpisując je w ramy aplikacji, programiści mogli używać tej rozwiniętej wersji HTML, aby zapewnić lepszą obsługę i retencję (zatrzymanie) użytkownika. Dobrym tego przykładem są Instant Articles na Facebooku. Narzędzia i wskaźniki tego typu pomagają przeciwdziałać tzw. “wąskim gardłom”, a także zwiększać ogólną wydajność, jeszcze bardziej zyskają na znaczeniu w tym roku.

3. Zwiększone inwestycje w chmurę i integrację

Zajęło to trochę czasu, ale świat powoli budzi się z letargu w tym obszarze i otwiera na możliwości oferowane przez cloud computing i związaną z nim integracją. Usprawnianie operacji, obniżenie kosztów hostingu, łatwiejsze przechowywanie i szybsze ładowanie, a także zwiększona retencja użytkowników to tylko niektóre z wielu zalet tworzenia aplikacji mobilnych w oparciu o chmurę. Dla ludzi z branży jest to norma, ale zdajemy sobie sprawę, jak wiele firm i użytkowników jest nadal poza chmurą. Proces integracji jednak wydaje się być nieodwracalny.

4. Era AR

Co prawda VR (virtual reality - wirtualna rzeczywistość) najpewniej stanowi przyszłość, to na ten moment jest jeszcze ograniczona do wyspecjalizowanych programów i gier. Jej młodszy AR (augmented reality - rozszerzona rzeczywistość) to już zupełnie inna kwestia. AR ma wiele zastosowań praktycznych w codziennym życiu. Jest używana np. do prowadzenia szkoleń, czy prezentowania towarów i wystroju wnętrz, nie wspominając już o grach. Przewiduje się, że do 2020 roku, rynek wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości osiągnie przychody w wysokości 200 miliardów dolarów. Wielkie marki takie jak Google i Apple prezentują nam zapierające dech w piersiach demonstracje AR na swoich najnowszych urządzeniach i dowodzą, że ta technologia będzie jednym z głównych rozgrywających w 2019 roku.

5. Chatboty przejmą świat

ChatBoty to w pewnym sensie “mali asystenci”, których można kierować do różnych zadań, w tym wewnątrz aplikacji. Dzięki rozwiązaniom dostępnym w sieci, możemy płynnie dodawać chatboty do aplikacji bez pracochłonnego kodowania. Może to stanowić optymalne rozwiązanie dla obsługi klienta w danej aplikacji i dodatkowo otwierać nowe sposoby nawiązywania komunikacji z użytkownikami. Patrząc na statystyki, rynek chatbotów ma urosnąć do 1 mld 250 mln USD w ciągu najbliższych 5-6 lat. Co więcej, prawie 50% klientów biznesowych opowiada się za samoobsługowymi systemami zakupowymi, czyli coś idealnego do zintegrowania z chatbotem.

6. Internet rzeczy w pełnej krasie

IoT (Internet of Things) już zapewnił sobie pozycję w wielu branżach do połowy 2018 r. Wiemy jednak, że drzemie w nim jeszcze wiele potencjału. Sektor detaliczny implementuje go w coraz to nowszych urządzeniach zacieśniając nasze relacje z nimi w codziennym życiu. Branża nieruchomości wykorzystuje jego moc do budowy inteligentnych budynków z przeróżnymi czujnikami, inteligentnych miast i parkingów. W przypadku szkół IoT odgrywa kluczową rolę, umożliwiając uczniom, nauczycielom i rodzicom uzyskiwanie informacji na temat bieżących wydarzeń w placówce. To jednak nie koniec, ponieważ Internet Rzeczy jeszcze szybciej rozprzestrzeni się w 2019 r. i przyniesie korzyści wszystkim. Twórcy zajmujący się tą technologią intensywnie pracują nad nowymi projektami i starają się rewolucjonizować automatyzację procesów biznesowych.

7. Cyfrowe pieniądze

W ciągu ostatniego roku przez świat przetoczyła się spora dyskusja na temat Blockchain. Nie wszyscy jeszcze rozumieją tę technologię, co powoduje mały chaos. Brak standardowej metody użytkowania powoduje też mnogość jej zastosowań. Najlepszym sposobem na masową adopcję Blockchain jest stworzenie formy plug-and-play, którą każdy z nas może wykorzystać i pojąć. Wiodące firmy technologiczne, takie jak IBM, nadal podejmują wiele pracy w zakresie rozwoju systemu łańcucha bloków dla aplikacji. Niestety, kiedy mowa jest o pieniądzach i prywatności w sieci, nie możemy mieć pewności, czy są to autentyczne i szczere zamiary. Klienci oczekują jasnych, bezpiecznych i łatwych metod dokonywania płatności. Cały czas następują zmiany w sposobach dokonywania zakupów, od gotówki, przez karty, po portfele mobilne i kryptowaluty. Aby firmy mogły tworzyć dobre wrażenie przy korzystaniu z aplikacji, wymagana jest integracja właściwych bramek płatniczych, takich jak Amazon Pay, Google Wallet, PayPal i inne, które zapewniają bezpieczne szyfrowanie.

8. Sztuczna inteligencja

Szacuje się, że ponad 75% pracowników firm, stosuje systemy ERP (enterprise resource planning) z pomocą “sztucznej inteligencji”. W końcu tylko doświadczony i biegły asystent zwiększa sprawność pracy i rentowność. Za pewien czas technologia ta będzie odpowiednio rozwinięta, aby zastąpić ludzi w wielu branżach, takich jak np. obsługa klienta. AI (artificial intelligence) i uczenie się przez maszyny, jest akceptowane przez wiele organizacji w celu budowania stałych dochodów i zmniejszania kosztów operacyjnych. Potencjał jest ogromny i nie ogranicza się tylko do projektów typowo komercyjnych - wystarczy pomyśleć o możliwych zastosowaniach dla inteligentnych aplikacji w nauce, czy służbie zdrowia. 
Sztuczna inteligencja sięga głębiej w wymiarze aplikacji mobilnych niż jesteśmy jeszcze  sobie w stanie to wyobrazić. Dla przykładu - Siri jest jednym z największych dowodów na to, że uczenie się maszyn stanowi nierozerwalną część rynku mobilnego. A zapotrzebowanie cały czas rośnie.

9. Przekaźniki BT

Przekaźnik Bluetooth lub tzw. beacon to wcale nie nowa technologia, a mimo tego raczej nie zniknie w tym roku. Można powiedzieć, że pojawiła się zbyt wcześnie jak na swój czas, a rozwinęły ją dopiero aktualne trendy. To moduły bluetooth, które zaprogramowane w odpowiedni sposób mogą przekazywać informacje do użytkowników znajdujących się w pobliżu, np. miejsc czy nawet konkretnych przedmiotów. Coś jak QR kod, ale bez konieczności skanowania obrazu i na większą skalę. Są trochę jak nieoszlifowane diamenty, ale jeśli je dopracować i wygładzić, mogą zawojować niejeden rynek. Prawdopodobnie zobaczymy ich więcej niż kiedykolwiek w miejscach publicznych, takich jak lotniska,a także w postaci zautomatyzowanych osobistych asystentów czy punktów płatności mobilnych

10. Aplikacje błyskawiczne na Androida

Aplikacje błyskawiczne na Androida to programy zbliżone do stron internetowych. Odróżnia je jednak łatwość dostępu, fakt, że nie muszą być instalowane, oszczędzają miejsce oraz działają szybko i tym samym przyciągają wielu nowych użytkowników. Pozwalają wypróbować wersję demo aplikacji za pomocą linku, a wszystko to bez konieczności pobierania. Pomagają tym samym w dokonywaniu wyborów. W czasie kiedy odbiorcy nieustannie wymagają zwiększonego komfortu i krótszego czasu ładowania, aplikacje błyskawiczne są w istocie ciekawym trendem.

Tylko czas powie, który z tych trendów zdominuje rok 2019. Pewne jest jednak to, że użytkownicy smartfonów i, no i my web developerzy, mają na co czekać