Ruch w Internecie z każdym z dniem jest coraz większy podobnie jak i konkurencja między firmami, chcącymi świadczyć usługi za pomocą tego medium. Doprowadziło to do sytuacji, gdy każdy detal na naszej stronie czy w aplikacji może zdecydować o powodzeniu naszego biznesu. Istotnym wyborem dla firm tworzących swoje rozwiązania stało się również to czy zdecydować się na aplikację mobilną czy aplikacje typu PWA. Czym są PWA oraz jakie ich zalety powodują, że od kilku lat stały się bardziej popularne w wielu branżach niż aplikacje natywne? Warto dobrze zrozumieć ten temat by samemu wybrać odpowiedni dla siebie sposób rozwoju aplikacji.

Czym są PWA (Progressive Web App)?

PWA czyli Progressive Web Application. W praktyce to aplikacja, która uruchamia się podobnie jak strona www w przeglądarce. Nie wymaga instalacji a jednocześnie ze względu na pełną responsywność zachowuje się bardzo podobnie dla natywnej aplikacji. Istotnym założeniem dla PWA jest również to by przynajmniej część funkcjonalności działała również offline. Z uwagi na wspomniane założenia aplikacje PWA stały się tak popularne.

Dlaczego Progressive Web Apps stały się tak popularne?

PWA to rozwiązanie, która pozwala na łączenie najlepszych cech aplikacji mobilnych, jednocześnie nieposiadające wielu wad. Choć nadal w przypadku niektórych zastosowań biznesowych, używane są aplikacje mobilne w ostatnich 5 latach można mówić o coraz większej dominacji PWA. Warto zastanowić się zatem jakie są największe zalety PWAs.

Niezależność od przeglądarki i systemu operacyjnego

W przeciwieństwie do aplikacji natywnych, projektując aplikację mobilną możemy zagwarantować bezproblemowe działanie na najpopularniejszych przeglądarkach i systemach operacyjnych znacznie łatwiej niż w przypadku aplikacji natywnych, które muszą być projektowane na potrzeby różnych systemów w zasadzie od początku. Zdecydowaną zaletą tego podejścia jest oczywiście znaczna reedukacja kosztów związanych z wytworzeniem oprogramowania tego typu. Wielką zaletą jest także łatwiejsze utrzymywanie aplikacji typu PWA. Konieczność aktualizowania w aplikacjach mobilnych, dedykowanych pod konkretne systemu powoduje konieczność utrzymywania wielu wersji co nie tylko ponownie zwiększa koszty ale także przyczynia się do większego ryzyka powstawania błędów.

Bezpieczeństwo

Choć nie można jednoznacznie stwierdzić, że PWA są bezpieczniejsze od dedykowanych aplikacji, to jednak rażące problemy z bezpieczeństwem, częściej obserwowane są w przypadku aplikacji mobilnych. Wynika to z faktu, że w przypadku tworzenia aplikacji dedykowanej każdorazowo należy przemyśleć i stworzyć od nowa całą architekturę związaną z autoryzacją czy bezpieczeństwem. W przypadku PWA, korzystamy z wbudowanych, wielokrotnie już przetestowanych mechanizmów zabezpieczających po stronie przeglądarki. Ostatecznie oznacza to po prostu redukcję ryzyka, zmniejszenie kosztów oraz czasu potrzebnego do wytworzenia oprogramowania. Pamiętajmy również o tym, że kwestie bezpieczeństwa są niezwykle ważne dla użytkowników a stworzenie aplikacji o wątpliwej reputacji jeśli chodzi o bezpieczeństwo może spowodować, ze ucierpi cały nasz biznes.

Wyświetlanie notyfikacji

Nie da się ukryć, że powiadomienia wysyłane przez aplikacje mają coraz większe znaczenie w naszym życiu i pojawiają się coraz częściej. Istotną zaletą PWA jest to, że podobnie jak aplikacje mobilne są w stanie nawet łatwiej i bez konieczności uzyskiwania uprawnień pokazywać użytkownikowi notyfikacje. Pamiętajmy jednak przy projektowaniu aplikacji o zachowaniu zdrowego rozsądku, jako, że coraz częściej mówi się w dzisiejszych czasach o problemie jakim jest tak zwany „spam powiadomień”

Brak konieczności instalacji

To w zasadzie jedna z najważniejszych zalet aplikacji typu PWA. Aktualnie prawie każdy usługodawca, firma, zachęca nas do instalacji aplikacji mobilnej. Prowadzi to niestety do sytuacji kiedy mamy ich znacznie za dużo, mimo że z niektórych korzystamy bardzo okazyjnie. Po początkowym entuzjazmie użytkowników, teraz coraz trudniej zachęcić do instalacji kolejnego programu. Wielu użytkowników coraz dłużej rozważa instalację aplikacji, a te które kiedyś zainstalowali teraz w ramach porządków odinstalowują. Instalacja i logowanie się to dość duży próg wejścia dla użytkownika, którego chcemy zachęcić do skorzystania z naszych usług. PWA są doskonała odpowiedzią na to by wszystko było przyjazne użytkownikowi. Nie jest wymagana instalacja, wystarczy wejść na stronę poprzez przeglądarkę i wszystkie funkcjonalności są dla nas dostępne. To znaczne ułatwienie dla użytkowników, którzy w ten sposób mogą znacznie łatwiej skorzystać z proponowanych przez nas funkcjonalności.

Brak konieczności aktualizacji

Bezpośrednim następstwem braku konieczności instalacji jest także fakt, że nie trzeba aktualizować oprogramowania na naszym urządzeniu. To duża korzyść także dla dostawcy usługi. Użytkownicy, którzy korzystają z naszych usług poprzez PWA zawsze korzystają z najnowszej wersji. Pozwala nam to na unikanie konfliktów a jednocześnie na znacznie łatwiejsze i mniej bolesne poprawianie błędów. W przypadku aplikacji mobilnych użytkownicy często przez długi czas korzystają jeszcze z aplikacji, o której od dawna wiadomo, że posiada błędy – niełatwo jest wymusić na nich by regularnie dokonywali aktualizacji.

Praca również offline

Ważnym założeniem przy tworzeniu PWA jest to by część funkcjonalności była dostępna także offline. Choć aktualnie może to mieć coraz mniejsze znaczenie ze względu na coraz większą dostępność Internetu – nie ma wątpliwości, że to zawsze kolejna zaleta tego typu aplikacji.

Pełna responsywność

Pełna responsywność to także istotna cecha, która daje przewagę PWAs. Coraz częściej korzystamy z różnych urządzeń mobilnych – tabletów, telefonów o wielu rozdzielczościach. Mimo wszystko jednak od czasu do czasu chcemy używać aplikacji także na komputerze. PWA w przeciwieństwie do aplikacji natywnych znacznie łatwiej dostosować do rozdzielczości danego urządzenia i dzięki temu decyzję o tym z jakiego urządzenia skorzystać pozostawiamy użytkownikowi końcowemu.

Natywne aplikacje też jednak ciągle są w modzie

Mimo, że PWAs mają bardzo wiele zalet i są stosowane coraz częściej, to aplikacje natywne nadal są także chętnie rozwijane ze względu na to, że posiadają swoje niezaprzeczalne zalety. Co zatem przemawia za tworzeniem aplikacji mobilnych?

Przywiązanie użytkownika

Ważnym aspektem tworzenia aplikacji jest to, że dzięki niej możemy być bliżej użytkownika. Aplikacja zainstalowana na telefonie, pozwala nam na zbieranie wielu informacji, które możemy wykorzystać. Jednocześnie także zwiększamy przywiązanie użytkownika do naszego produktu. Nie tak łatwo będzie mu łatwo zainstalować kolejną aplikację konkurencyjnej firmy. Jednocześnie usunięcie aplikacji z telefonu to także większy wysiłek niż po prostu wyłączenie przeglądarki, czy wpisanie adresu konkurencyjnej firmy. Z tego względu choć koszt pozyskania użytkownika jest większy w przypadku aplikacji natywnych to jednak lojalność tych użytkowników może być większa.

Performance

Choć powyżej wspomniano, że zaletą PWA jest to, że łatwiej dostosowują się do różnych systemów operacyjnych czy przeglądarek zgodnie ze starym powiedzeniem „jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego”. Również w tym przypadku jest tu trochę prawdy. Choć łatwiej dostosować PWA do różnych urządzeń to niestety nie wykorzystują one możliwości dawanych przez poszczególne systemy. Natywne aplikacje, które są przystosowane do konkretnego systemu operacyjnego pozwalają na lepszy performance.

Na co zatem się zdecydować PWA czy aplikacje natywne?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i w zależności od naszych potrzeb należy zdecydować co będzie korzystniejsze dla naszego produktu czy usługi. Nie ma wątpliwości, że jednym z najważniejszych czynników, który spowodował, że w ostatnich latach popularniejsze stały się PWA są koszty związane z ich wytworzeniem. Znacznie krótszy czas rozwoju aplikacji oraz możliwość skorzystania z niektórych wbudowanych elementów przeglądarki powodują, że czas „time to market” jest znacznie krótszy a koszty ograniczone. Wobec dużej konkurencji oraz dużej ilości aplikacji, których używa przeciętny użytkownik, znacznie bardziej przyjazne użytkownikowi wydają się PWA, które pozwalają na korzystanie z nich bez instalacji.