Identyfikacja wizualna, którą wybiera firma, ma ogromny wpływ na to, jak postrzega ją potencjalny konsument. Od wyboru kolorów, poprzez różne elementy składowe, do stylu, budują one markę i decydują jakie wrażenie zostanie wywarte na konsumencie. Zły projekt lub niepoprawnie zrealizowany pomysł zniechęci klientów w ciągu sekund. Po prostu zamkną stronę i będą szukać czegoś innego. W rezultacie design Twojej firmy wpływa na strategię e-marketingu, a w szczególności content marketingu.

Marketing treści to praktyka polegająca na publikowaniu rzeczy, które nie bezpośrednio reklamują produkt lub markę firmy, ale generują nimi zainteresowanie, dostarczając odpowiednich i pomocnych informacji. Na przykład markety budowlane poświęcają bardzo dużo miejsca w swoich strategiach reklamowych, projektom, czy pomysłom na majsterkowanie, a na stronach publikują przewodniki i samouczki, aby pomóc właścicielom domów samodzielnie wykonać proste naprawy. Materiały tego typu powinny być rozbudowane, aby dostarczać zainteresowanym informacji niezbędnych do wykonania prac we własnym zakresie. Przekłada się to na wzrost zaciekawienia majsterkowaniem, daje inspiracje (walor emocjonalny!) i zachęca do dokonania zakupu w danym sklepie. Poprawne zaprojektowanie takiego przewodnika albo zaprezentowanie usług ma niebagatelne znaczenie.

Strona internetowa, zwłaszcza obciążona dużą ilością treści, musi być “dostępna” dla użytkownika. Opublikowane treści muszą dać się łatwo znaleźć i przeczytać. Nawigacja powinna umożliwić użytkownikom dotarcie do informacji bez konieczności przedzierania się przez nieistotną zawartość. Stworzenie prostej konfiguracji np. z rozwijanymi opcjami menu to świetny sposób na ułatwienie dostępu odwiedzającym. Pamiętaj, że użytkownicy będą oceniać jakość i wiarygodność treści na stronie w oparciu o to jak profesjonalnie ona wygląda. Jeżeli będzie sprawiać wrażenie przestarzałej, lub nie będzie przyjemna w odbiorze, odwiedzający nie zostaną do niej przekonani. W parze z wyglądem, teksty zamieszczane na stronie powinny być atrakcyjne i łatwe do odczytania. Używanie zbyt wielu fontów będzie przytłaczające i nieprofesjonalne. Zazwyczaj wystarczy określić po jednym kroju pisma dla tytułów i samych tekstów. Kolory należy dobrać tak, aby nie zlewały się z tłem. Wszystkie te szczegóły mogą wydawać się niewielkie, ale będą mieć duży wpływ na skuteczność strategii content marketingowej wśród potencjalnych klientów. Wielu z nas jest wzrokowcami, przez co potrzebujemy grafik i zdjęć, aby w pełni zrozumieć nowe tematy i informacje. Oznacza to, że istotne jest dołączanie “efektów wizualnych” do wszystkich treści. Na przykład, obecnie jednym z popularniejszych rodzajów treści online są bardzo krótkie filmy edukacyjne i tematyczne, które w łatwy sposób instruują jak przygotować coś w kuchni, zastosować tzw. “life hack” albo tłumaczące zagadnienia techniczne i inne. Niezależnie od branży, treści wizualne, mogą pomóc potencjalnym klientom lepiej zrozumieć, w jaki sposób mogą korzystać z Twoich produktów lub usług, pod warunkiem, że układ strony będzie z nimi odpowiednio współgrać.

Istnieje wiele “problemów” do rozwiązania przy projektowaniu stron internetowych, które odgrywają rolę w content marketingu. Najważniejsze jest to, aby cały czas pamiętać o doświadczeniu jakie czerpać będą z Twojej strony użytkownicy. Treści, które łatwo znaleźć i są przyjemne w odbiorze, proporcjonalnie przełożą się na pozytywne wyniki Twojej firmy